Ma 2024. április 19. péntek, Emma napja van

TÉKA 30 - Jubileumi koncert

Kerek évfordulót DVD kiadásával ünneplő zenekartól elvárná az ember, hogy az egy füzetben tekintsen vissza az eltelt évek történetére, eredményeire. Nos, ez az egyetlen hiányossága a Téka kiadványának. Mégsem kell teljesen nélkülöznünk a számszerű adatokat, hiszen láthatjuk a DVD-n, az extrák között, amint az ünnepi koncert előtt, a Művészetek Palotája színpadán meleg szavakkal méltatta valaki a 2006-ban a 30. évfordulóját ünneplő együttest, felidézve az elmúlt idő történéseit.
A Téka történetének részleteibe nem mennék bele. Azt azonban el kell mondanom, hogy hozzájuk sem volt kegyes a magyar szocialista hanglemezgyártás. Az 1977-ben kiadott Táncház válogatás-albumra talán még okkal nem kerültek rá. Arra azonban nincs mentségük Erdős Péteréknek, hogy a Téka első felvételei (mint sokan másoknak a magyar népzenei együttesek közül) külföldön jelentek meg, és csak tíz hosszú esztendő múltán „rúghattak labdába” itthon is. Mindez szerencsére, nem törte meg a csapat aktivitását, hiszen a táncház-táborok sokaságát szervezték. Végül, mintegy kárpótlásként, a 30 év alatt 22 lemezt adtak ki. (Nem számoltam utána, így nem tudom, hogy idesorolták-e a szívemnek igen kedves közreműködésüket a Vágtázó Halottkémek „Az Éden visszahódítása 1.” című lemezén, de az általuk publikált „Mestereink” sorozatot minden bizonnyal.)
Ami mégis a legfontosabb: a DVD-n látható és hallható, 2006. október 2-án a Művészetek Palotájában adott koncert méltó az együttesek történetében ritka évfordulóhoz. Nem csak a számos vendég: zenészek, táncosok, komplett együttesek szereplése miatt, akik jelenlétükkel tisztelték meg a Téka ünnepi estjét. (Ha már itt tartunk: a jazzman Dresch „Dudás” Mihály például ezúttal „csak” furulyás volt, de látható élvezettel játszott a Tékával autentikus népzenét.)
Leginkább azért, mert az elsősorban mezőségi specialistaként számon tartott Téka bő kétórás, forró hangulatú koncertet adott! Közben mindenki számára nyilvánvalóvá tették (ami rég nem újdonság), hogy felsőfokon játszanak mindenfajta „paraszti” muzsikát, legyen az arról a vidékről való, amit „Erdélyország sok szép vize” körülölel, megfejelve az „anyaországi” népzenével. (Nem véletlenül dolgoznak az Állami Népi Együttessel is, már igen régóta.) Mindent tudnak, ami tudható a magyar népzenéről! Mintegy ráadásként ehhez a hatalmas ismeretanyaghoz, magas fokú hangszeres tudás, biztos hangszerkezelés járul!
Széki muzsikával kezdtek, mintegy visszautalva a táncház-mozgalom kezdetére, és kalotaszegi blokkal fejezték be az előadást. Közben persze, nagyon sok minden történt! Felköszöntötték például a bámulatos kondícióban lévő 88 éves népzenészt, Pál Istvánt, a Magyar Tekerőzenekar, és két dudazenekar közreműködésével. Előtte olyan színvonalú produkciót (nevezetesen, pásztordalokat) hallhattunk a bácsitól, ami kortól függetlenül dicsőségére válna mindenkinek! Lenyűgöző virtuozitással bírt volt az együttes cimbalmosának, Gáspár Kálmánnak a szólóműsora. Feltárták különös szépségüket a moldvai dallamok is a Téka segítségével, és felsorolhatnám a koncert valamennyi mozzanatát, hiszen minden szereplő szívvel-lélekkel, ráadásul profi módon tette a dolgát!
Az sem lényegtelen szempont, hogy igen jól szól a DVD: a jubileumi koncertet kiváló hangminőségben rögzítették.
Meggyőződésem, hogy akit egy kicsit is megérintett valaha a táncházi muzsika, az örömét lelheti ebben a nagyszerűen sikerült Téka-ünnepet megörökítő kiadványban.

olasz