Rajta a nem akármilyen (ritka, szép) népzenei tartalom, amely a kiadvány egészének az alapja, mégiscsak. Nem akárhogyan: értő és felettébb élvezetes tolmácsolásban. A Magos talán legismertebb tagja Fekete Márton „Kispuma” (brácsa), számos formáció aktív segítője. Éri Márton (brácsa) és Salamon Soma (furulya, harmonika) a Buda Folk Band tartóoszlopai közül valók. A zenekar „hangja” Enyedi Ágnes. A két hegedűs, Soós Csaba és Kovács Márton ugyancsak meghatározó szereplők. A csapatot Enyedi Tamás (cimbalom) és Prihoda István (nagybőgő) erősíti még. Összeszokott, összecsiszolódott, profi társaság. Játékuk ízei, karakterei (igen, több is van belőlük) azonban inkább számonként bomlanak ki a maguk teljességében. Lássuk hát, miként zajlódik ez a folyamat.
A Magos virtuális utazásának első állomása Nagysajó. Annak ellenére, hogy a dallamot (természetesen) nem ők hozzák, érezhető a muzsika brácsa-centrikus volta, jókora húzása, legyen szó sebesről, lassú csárdásról vagy forgatósról. A sóvidéki, udvarhelyszéki verbunk és szöktetős jellegzetessége a szokatlan hangszer-összeállítás: hegedű, cimbalom, bőgő, esetleg harmonika. Önmagában is unikális mindez, hát még azzal a maximumot meghaladó értékkel, amit kihoznak belőle! Magyaró. A Felső-Maros egyik hagyományőrző települése. Az innen származó, sokféle gyűjtésből a Magos korcsost, székely verbunkot és szaporát dolgozott fel tánc alá úgy, hogy a mai, akár az ülve maradó hallgatóság is teljes örömét lelhesse benne. És igen. 1914-es (az első világháború előtti, tehát az utolsó pillanatban fellelt) marosszéki Bartók-gyűjtést is átmentettek korunknak és az utánunk jövő nemzedékeknek. Az-ének-furulya párosítás egyszerű szépségén, egyszersmind érzelemgazdagságán csak ámulhatunk.
A szintén a Felső-Maros vidékén található Magyapéterlaka muzsikája immár szinte a Magos védjegyévé vált. Csiszár Aladár prímás hosszan kitartott hegedűhangjaiba szerettek bele, amelyben – az együttes tolmácsolásában – most mi is gyönyörködhetünk. Első, innen származó blokkjukat regrutanóta, korcsos, cigány csárdás és sebes forduló alkotja.
A Mezőségi székelyeknek című blokk tájegységeket kapcsol össze a zene hatalma által. Maossárpatak zenei hagyományait a Verbunkos című összegzés őrzi, a végső periódusokban a Magos hegedűseinek kirobbanó, de emberi egészségre ártalmatlan energiával fűtött előadásával. Bözödi népdalok következnek, a hírneves Pátria gyűjtés alapján. Puritán furulya- és cimbalomkísérettel, mintegy kiemelve az ének és a népdalok természetes szépségét. Majd, visszatérünk a Sajó mentére, Zsejkre.
A muzsika stílusjegyei nagyban emlékeztetnek az első szám értékeire.