Ma 2024. május 18. szombat, Erik napja van

SÖNDÖRGŐ Lost Music of the Balkans

„Apáról fiúra”. 1973-ban, amikor Kósa László megjelentette Szemerkényi Ágnessel közös néprajzi kalauzát, aligha hihette, hogy annak az átöröklés módját idéző címe nem csak a régmúltban, hanem a XXI. században is beigazolódik, a magyar népzene berkeiben. Ériék, Csoóriék, Eredicsék, hogy csak a legismertebb famíliákat említsem. Szinte hihetetlen (pedig igaz), hogy az utóbbi család fiainak zenekara, a Söndörgő 2010-ben lett 15 éves.

Jelen lehettem a MüPában az együttes ünnepi koncertjén. Mindenki színpadra lépett velük, akikkel valaha együtt muzsikáltak. Szívszorító, katartikus percek tanúi lettünk, miután Áron a Vujicsics együttest szólította.

Az akkorra időzített, jelen írás tárgyát képező új lemezükről is sokat játszottak. Mohácsi mesterük, „Versendi” Kovács József élőben bizonyította, amit a CD-n több ízben, de „csak” tamburaszóval: hogy volt (van) mit tanulni tőle, és az arcára volt írva, mennyire büszke a tanítványaira.

A CD két énekes-vendége igazi meglepetés-csemege: Kovács Antal a szerb-cigány keserveseivel egyszeriben méltó vetélytársává lépett elő a műfajban leginkább elismert Balogh Gusztávnak (aki a Fabula Rasa oszlopos tagja, de a cimbalmos Balogh Kálmán legutóbbi lemezén, a Délibábon is vendégszerepel). A „civilben” színész Tompos Kátya pedig az égő tűz maga: a délszláv szenvedély megtestesítője. Az Opa cupa című dalának részlete korábban bekerült az egyik nagy sikerű Besh o droM-mixbe, Rumeláj címen. Másik száma, a szépséges Zajdi, zajdi olyan erővel bír, hogy egy Kusturica-filmből is szólhatna akár.

A Söndörgő teljesítménye pedig egyszerűen lenyűgöző, vérprofi! Örömmel konstatálhatjuk: az Eredics-fiúk egyenként több hangszer biztos kezű urai. Ugyanakkor, átsüt az egyébként remekül szerkesztett anyagon az autentikus (magyarországi) szerb népzene iránti elkötelezettségük, amelynek eredményeként valóságos monarchia-béli hangulatot áraszt a lemezük. Olyan kor hangulatát, amikor békében éltek egymás mellett a magyarok és a rácok.

A perfekció végett a hangzást sem bízták a véletlenre a srácok: újvidéki stúdióban rögzítették a felvételeket, tamburaszóra kihegyezett fülű hangmérnökkel.

Ami nekünk Erdély és Moldva, a szerbeknek az Magyarország! Régebben szinte csak a Vujicsics, most fiaik: a Söndörgő jóvoltából is. Európa zeneszerető közönsége pedig olyan régióból kapott ismét világszínvonalú, elveszettnek hitt balkáni muzsikát, ahonnan talán kevésbé várta. Vagy éppenséggel, egyre inkább.

- olasz -